capuched ایران جمعیت ازدواج سرشماری

capuched: ایران جمعیت ازدواج سرشماری اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی سالمندی بحران خواهد شد ، زیاد کردن خانوارهای تک‌نفره در ایران

معاون مرکز آمار کشور عزیزمان ایران از زیاد کردن خانوارهای تک نفره به علت بالارفتن تعداد افراد مجرد در کشور خبر داد و گفت: طی ۳۰ سال آینده جمعیت سالمند کشور عزیز

سالمندی بحران خواهد شد ، زیاد کردن خانوارهای تک‌نفره در ایران

زیاد کردن خانوارهای تک نفره در ایران/ سالمندی بحران خواهد شد

عبارات مهم : ایران

معاون مرکز آمار کشور عزیزمان ایران از زیاد کردن خانوارهای تک نفره به علت بالارفتن تعداد افراد مجرد در کشور خبر داد و گفت: طی ۳۰ سال آینده جمعیت سالمند کشور عزیزمان ایران رو به زیاد کردن بوده و به بحران تبدیل می شود.

علیرضا زاهدیان در گفتگو با مهر گفت: مطابق سرشماری سال ۹۰ در ایران، بعد خانوار ۳.۵ بوده که در حال حاضر به ۳.۳ رسیده که در عین حال، جمعیت کشور نیز ۷۹ میلیون و ۹۶۲ هزار و ۲۷۰ نفر ثبت شده است است که بر این اساس، قیمت رشد جمعیت از ۲۹.۱ درصد سرشماری سال ۹۰ به ۲۴.۱ درصد در سرشماری سال ۹۵ رسید.

سالمندی بحران خواهد شد ، زیاد کردن خانوارهای تک‌نفره در ایران

معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار کشور عزیزمان ایران افزود: در این میان، نسبت جنسی از ۱۰۲ به ۱۰۳ رسید و تعداد خانوارهای کشور نیز از ۲۱ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۶۴۷ به ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۵ رسیده است که بر این اساس، بالاترین قیمت رشد جمعیت مربوط به استان خراسان جنوبی با عدد ۳.۰۲ درصد و کمترین مربوط به استان همدان با رقم ۰.۲۱- درصد بوده است.

وی تصریح کرد: به طور میانگین هر سال ۹۵۵ هزار و ۲۳۰ نفر به جمعیت کشور اضافه شده است و سهم جمعیت ۶۵ ساله و زیاد نیز از ۵.۷ درصد به ۶.۱ درصد رسیده؛ ضمن اینکه میانگین سنی جمعیت از ۲۹.۸ سال به ۳۱.۱ سال زیاد کردن یافته است.

معاون مرکز آمار کشور عزیزمان ایران از زیاد کردن خانوارهای تک نفره به علت بالارفتن تعداد افراد مجرد در کشور خبر داد و گفت: طی ۳۰ سال آینده جمعیت سالمند کشور عزیز

زاهدیان سهم استان پایتخت کشور عزیزمان ایران از جمعیت کشور را ۱۶.۶ درصد عنوان و خاطرنشان کرد: سهم استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در سرشماری سال ۹۰ رقمی معادل ۱۶.۲۱ درصد به ثبت رسیده که اکنون به ۱۶.۶ درصد کم کردن یافته هست؛ ضمن اینکه میانگین بعد خانوار نیز از ۳.۳ به ۳.۵ کم کردن یافته است.

معاون مرکز آمار در تشریح دلایل کم کردن بعد خانوار در ۵ سال گذشته، خاطرنشان کرد: زیاد کردن ازدواج، زیاد کردن طلاق، کم کردن فرزندآوری، زیاد کردن فوت و میر و موارد مشابه می تواند علت کم کردن بعد خانوار در سرشماری سال ۹۵ باشد؛ ولی جهت قضاوت دقیق باید سهم هر یک از این عوامل در پژوهش های آتی تعیین شود.

وی قیمت رشد جمعیت را ۱.۲۴ درصد دانست و خاطرنشان کرد: در سرشماری سال ۹۰ قیمت رشد جمعیت ۱.۲۹ درصد به ثبت رسیده بود، این در حالی است که این قیمت در سرشماری ۱۳۸۵ برابر با ۱.۶ درصد بوده که اگر روند کاهشی به همان شدت قبل ادامه پیدا می کرد؛ باید به قیمت کمتر از ۱ درصد می رسیدیم؛ بنابراین موزیک کم شدن قیمت رشد جمعیت کند شده است است.

سالمندی بحران خواهد شد ، زیاد کردن خانوارهای تک‌نفره در ایران

زاهدیان تصریح کرد: البته در حال حاضر قیمت رشد جمعیت بالاتر از ۱ درصد است و هر سال بیش از ۹۵۵ هزار نفر به جمعیت کشور اضافه شده است هست؛ بر این اساس اوضاع فعلی جمعیت قابل قبول است و اگر همین اوضاع را حفظ کنیم، در آینده با بحران جمعیت مواجه نخواهیم شد؛ ولی باید گفت حفظ وضع موجود، بدون برنامه ریزی جمعیتی میسر نخواهد بود.

معاون مرکز آمار کشور عزیزمان ایران گفت: هرم سنی جمعیت نشان می دهد متولدین سال های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ به سن ۳۰ تا ۳۵ سالگی رسیده اند و اکثراً ازدواج کرده اند؛ البته اکثر آن ها در سنی بالاتر از ۲۷ سالگی بوده که باید گفت دیر هست؛ در عین حال، زیاد کردن خانوارهای تک نفره هم به علت زیاد کردن افراد مجرد است که به تنهایی زندگی می کنند و هم به علت زیاد کردن سالمندانی است که همسران خود را از دست داده اند و در هر دو گروه سهم زنان رو به زیاد کردن است.

معاون مرکز آمار کشور عزیزمان ایران از زیاد کردن خانوارهای تک نفره به علت بالارفتن تعداد افراد مجرد در کشور خبر داد و گفت: طی ۳۰ سال آینده جمعیت سالمند کشور عزیز

وی ادامه داد: سهم جمعیت هرگز ازدواج نکرده جهت زنان از ۳۰.۲ درصد به ۲۶.۲ درصد کم کردن یافته است و درمورد مردان نیز، این آمار از ۳۸ درصد به ۳۴.۴ درصد رسیده هست؛ البته این کم کردن به علت اصلاح الگوی سن ازدواج در کشور نیست و زیاد ناشی از کم کردن سهم جمعیت ۱۵ تا ۳۰ سال هست؛ ولی به هر حال این ارقام نشان می دهد علی رغم بسیاری از کشورهای غربی، علاقه به ازدواج در کشور مناسب هست؛ ولی جوانان دیر ازدواج می کنند.

زاهدیان سهم مردان بی همسر بر اثر طلاق جهت مردان را در دوره ۵ ساله ۹۰ تا ۹۵ حدود ۱.۲ درصد بیان کرد و گفت: این رقم در سرشماری قبلی ۰.۷ درصد بوده؛ ضمن اینکه جهت زنان نیز در سرشماری سال ۹۵ عدد ۲.۲ درصد به ثبت رسیده که در سرشماری قبلی ۱.۴ درصد بوده هست. البته این ارقام نشان می دهد همچنان تعداد طلاق در کشور رو به زیاد کردن است که جهت قضاوت بهتر، باید تعداد طلاق های سال ۱۳۹۵ را به جمعیت متاهلین سال ۱۳۹۵ تقسیم کنیم که شاخص به زودی اعلام خواهد شد.

سالمندی بحران خواهد شد ، زیاد کردن خانوارهای تک‌نفره در ایران

این مقام مسئول در مرکز آمار کشور عزیزمان ایران خاطرنشان کرد: سهم جمعیت ۶۵ ساله و زیاد از ۵.۷ درصد به ۶.۱ درصد رسیده و طی ۳۰ سال آینده، جمیت سالمند کشور عزیزمان ایران همچنان رو به زیاد کردن خواهد بود و هنگامی که متولدین سال های ۶۰ تا ۶۵ از این مرز سنی عبور کنند، سالمندی به بحران تبدیل خواهد شد؛ بنابراین جهت جلوگیری از این بحران باید از هم اکنون به فکر باشیم؛ در غیر این صورت حتماً با ورشکستگی صندوق های بازنشستگی و تامین اجتماعی و سایر پیامدهای سخت مواجه خواهیم شد.

واژه های کلیدی: ایران | جمعیت | ازدواج | سرشماری | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs